G.I. Joe – a nyolcvanas évek nosztalgiája egyetlen, méretes dobozban (VIDEÓ)

2025. január 17. 16:07

Kevés nosztalgikusabb emléket eleveníthetünk fel a nyolcvanas évekből, mint a Moncsicsi, a Gazdálkodj okosan, vagy a G.I. Joe, amely nyílt nyugati offenzíva volt az összeomló keleti blokkal szemben.

2025. január 17. 16:07
G.I. Joe: A Real American Hero Compendium Set
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: G.I. Joe: A Real American Hero Compendium Set, Böjtös Gábor

G.I. Joe: A Real American Hero Compendium Set
G.I. Joe: A Real American Hero Compendium Set

A legvidámabb barakk – szokták volt mondani, aminek ugyan rengetegen megfizették az árát, de az való igaz, hogy a hetvenes évekbe születni, aztán a nyolcvanasokban növögetni, hogy a kilencvenes esztendők elején szó szerint megnyíljon a világ, nos, felért egy csodával. A gombfocik és várkastélyok játékos világát azonban már a rendszerváltás előtt megremegtette egy amerikai, katonai csapás, miközben a fröccsöntött háborús katonáknak, indiánoknak és pisztolyhősöknek, vagy éppen páncélos lovagoknak idejekorán le kellett szerelniük.

Megjött ugyanis Duke, Hawk és a Cobra Commander!

Ezt is ajánljuk a témában

Action Solder-evolúcióval G.I. Joe az Úttörő áruházban

Az Angliában Action Man néven elhíresült, 1964-ben született első hullám számunkra kevésbé izgalmas, ráadásul nem is olyan látványos. Amerikában természetes módon nagyon mentek a katonai játékok, így ezek a nagy, 30 centis, kissé elnagyolt bábuk is, amelyek persze instant férfiasságot neveltek a gyerekbe. A technológia fejlődése azonban nem áll meg, sőt – így a Real American Hero alcímen futó kisebb és részletgazdagabb, könyöknél és térdnél, valamint nyaknál és deréknál mozgatható új hősök a méret miatt könnyen megvalósítható harci járművekbe pattanva nemcsak győzedelmeskedtek, de az eredeti koncepcióval ellentétben külön családdá alakultak.

Ez lett a G.I. Joe, a Hasbro új sikertörténete, ami a kiváló marketingnek hála megállíthatatlanul terjedt el még Európában is. És bizony minden gyerek ilyet akart.

G.I. Joe figurák
G.I. Joe figurák

Jelzem, hogy még itthon is, és bizony a megfelelő évjáratú olvasók már bólogatnak, mikor felidéződik az Úttörő Áruház játékosztálya, ahol onnantól mindig karácsony volt, hogy a (He-Man mellett a) G.I. Joe be lett listázva a kínálatba. A fém tartó pálcákon lógó karakterek csak úgy hívogatták a kíváncsi, elrévedő tekinteteket. És én ugyan nem voltam olyan szerencsés, mint egy-egy osztálytársam, akik a különböző (nyitható, időnként moduláris) járműveket is megkapták a szüleiktől, de annál varázslatosabb volt valakinél ezeket is megnézni vagy kipróbálni. És persze beértem az ünnepnapokon kapott néhány figurával,

akikkel így is szépen alakult az állomány, ráadásul a csomagolás hátlapja egyben egy adatlap/akta volt, amivel szintén a gyűjtőszenvedélyre sikerült ráerősíteni.

Ezt is ajánljuk a témában

A retró járművek mellett már Budapest is kockákból épül

Videó
Galéria

Volt már, hogy a Lánchíd oroszlánjai öltöztek kockába, nemrég pedig a Deák Téren állt meg egy kocka-villamos, de természetesen otthon is bármit megépíthetünk magunknak, amiben az exkluzív magyar készletek is sokat segítenek.

De a játékokon és aktákon túl is maradt G.I. Joe-élmény: a megnyíló piacon nemcsak a VICO és a Hungarovideo lepte meg a közönséget az olyan obskúrus darabokkal, mint például Amando de Ossorio vak templomos halottjai és a Vakrémület, vagy Paul Naschy horrorjai – de a kevésbé merész TeleVideo is beletenyerelt néha a tutiba. Így jutott el hozzánk A kommandó, avagy az Action Force: The Movie, a G.I. Joe-rajzfilm, ami megvalósítása ellenére szintén felért egy horrorfilmmel, köszönhetően a Cobra-La által elszabadítandó spórának, ami őrjöngő szörnyeteggé változtatta az embereket. Ráadásul az egész estés rajzfilm eleve érettebb stílusban készült, még Duke halálát is tartalmazta,

csak aztán a prioritás szerint elsőbbséget kapó Transformers-rajzfilm olyan rosszul teljesített, hogy a G.I. Joe végül direkt otthoni forgalmazásban végezte, ráadásul finomításokkal, hogy jobban idomuljon a fiatalabb korosztályhoz.

A kommandó, G.I. Joe: The Movie
A kommandó (G.I. Joe: The Movie)

De változtatások ide, gyengébb magyar szinkron meg amoda, a G.I. Joe: The Movie kifejezetten jól sikerült, rengeteg emlékezetes és mozgalmas jelenettel, valamint szinte minden fontosabb karakterrel. Annyira jól, hogy ekkor már hiába lehetett csodákat látni a Sky Channel matinéjában (BraveStarr, M.A.S.K., He-Man stb.), a Joe-rajzfilm kiemelt helyet őrzött meg magának sokak emlékezetében. És ha már a sok-sok karakter és az adatlapok: a Hasbro játékaihoz komoly háttér készült, nemcsak a rajzfilmekkel, de 1982-től rengeteg képregénnyel. 2024 májusában pedig pontosan ezekkel a képregények indult kampány Kickstarteren, egy olyan gyűjtői, Compendium-formában, aminek nehéz lett volna ellenállni.

Ezt is ajánljuk a témában

G.I. Joe-gyűjtemény a Kickstarterről

Nem mondom, komoly összeget kértek minden egyes támogatói szintért, ráadásul a haldokló nyugatra jellemző vadkapitalista módszerrel mindent kisajtoltak a legnagyobb rajongókból, de a végeredményt elnézve valahol nagyon megérte mindez. Lehetett támogatni simán a gyűjteményes köteteket, bármilyen összeállításban, Joe- vagy Cobra-borítóval, 300 dollárért pedig egy nagy, igényes dobozba zárva is kérhettük a 4 kötetes, dizájnolt csomagot. Az igazi fanok ezt a Joe- és a Cobra- verzióval is megtehették, persze dupla áron (plusz szállítás és adók), lényegében kétszer megvéve ugyanazt.

De szétnyitva a dobozt, ez már senkit nem izgat, mikor meglátja a borzalmasan vaskos, bőrborítással és igényes illusztrációval, a lapjainál pedig élfestéssel ellátott köteteket.

155 + 40 szám (pl. Transformers-minisorozat), minden adatlap, és a többi, miközben a támogatók rengeteg olyan apróságot kaptak extraként, mint a karakterkártyák, könyvjelzők, poszterek, felvarró és néhány ráadás képregény, füzetként. Kimondottan igényes és rendkívül tartalmas a Skybound Entertainment 4 kötetes, keményfedeles sorozata, ami mindent tartalmaz a rajongóknak. Közben az anyavállalat Image meg csak az első puhafedeles kötetnél tart.

Nosztalgiára fel!

Magyarul ez egy igazi élménybomba, ami visszahozza az ember gyerekkorát. Hawk, Duke, Scarlett, Snake-Eyes, Destro, Baroness, Serpentor, Zartan és a többiek társaságában, akik semmit sem öregedve egy emberrablást követően a fél világot bejárják, miközben a Cobra-náci álca félig levedlik, hogy az ellenséget aztán a Közel- és a Távol-Keleten találjuk meg. Az új Terminator-gyűjtemény volt még hasonlóan kötelező. De a G.I. Joe talán az eddigi legnagyobb képregényes nosztalgiabomba a közösségi gyűjtésben. És biztos vagyok benne, hogy az olvasók jelentős részének van valamiféle komoly élménye a témában - neked mi volt az?

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rodolfo
2025. január 17. 21:34
A GI Joe rajzfilmekben az volt az érdekes, hogy soha senki se halt meg. Ha egy repülőt, vagy helikoptert eltalált az egyik, akkor mindenki megmenekült és ejtőernyővel szépen leszállt. Gyermekkori barátom nagy GI Joe rajongó volt, rendszeresen kapott nagyon vagány terepjárókat és persze a figurákat, de a sok figura közül alig néhányat ismertünk fel a rajzfilmben.
szarvasbika
2025. január 17. 18:35
Miért nem inkább GI Jane, ha már? Az a feministákat is elégedettséggel töltené el.
5m007h 0p3ra70r
2025. január 17. 17:35
"Action Man a legnagyobb!" - szólt a reklámszlogen a 90-es években.
Akitlosz
2025. január 17. 17:04
A Gazdálkodj okosanban dől a pénz, miközben kiadás alig. Nem valami életszerű. Na persze a játékban lakást kell vásárolni és berendezni a győzelemhez, ami életszerű jövedelmek és kiadások esetén soha az életben nem sikerülne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!